Chovatelský řád ABA -   

Zápisní řád

American Bandog Association

(ABA)

 

Článek 1

Úvodní ustanovení

Cílem ABA je chov plemene Americký Bandog, při zachování biologického zdraví každého jedince a charakteristických vloh a vlastností specifických pro toto plemeno.

 

Článek 2

Chov a jeho řízení

  1. Chovem se rozumí cílevědomá plemenitba respektující zásady genetického zdraví jedince i populace (chov nesmí být na úkor zdraví).
  2. Chov křížením se nepřipouští.
  3. Chov je umožněn i nečlenům klubu při dodržování řádů klubu (chovatelský řád, bonitační řád) a za podmínek:
    • uhrazení poplatků souvisejících s tím souvisejících (viz.sazebník ABA),
  4. K chovu nelze používat jedince s vylučujícími vadami.

 

Článek 3

Plemenná kniha

  1. Vedení plemenné dokumentace (knihy) a vystavování průkazů původu zajišťuje Klub
  2. Klub vede vlastní plemennou knihu (dále jen PK), jejíž správou a dalšími administrativními pracemi pověřuje jednoho z členů výboru (poradce chovu ABA) klubu jako správce PK.

 

Článek 4

Chovní jedinci

  1. Chovní psi a feny jsou jedinci, kteří mají platný průkaz původu, registrovaný plemennou knihou a byli zařazeni do chovu na základě splněných podmínek stanovených Bonitačním řádem Klubu.
  2. Úspěšné splnění podmínek pro zařazení do chovu vyznačí Klub do průkazu původu.
  3. K chovu (krytí) smí být použity psi minimálního stáří 18 (osmnácti) měsíců  a feny minimálního stáří 20 (dvaceti) měsíců.
  4. Fena smí být kryta naposledy v den dosažení stáří 8 (osmi) roků. Výjimku může povolit výbor Klubu u kvalitního a zdravého jedince na jedno zabřeznutí. O výjimku požádá chovatel písemně přibližně jeden měsíc před předpokládanou říjí.  Žádost zašle předsedovi Klubu s veterinárním osvědčením o zdravotním stavu feny a k zamýšlenému krytí bez nadměrných rizik.. Při vyřízení žádosti  výbor Klubu je povinen respektovat případné záporné stanovisko veterináře k tomuto krytí.
  5. Psi mohou být použiti k chovu do konce svého života neomezeně.

 

Článek 5

Chovatel, majitel chovného psa

  1. Majitel chovného psa či feny je fyzická osoba, která má vlastnické právo k chovnému psu nebo feně. Průkaz původu je nezaměnitelný a neprodejný doklad chovného psa nebo feny.
  2. Držitelem chovného psa nebo feny je buď majitel, nebo ten, kdo je majitelem zmocněn používat je k chovu.
  3. Chovatel je držitel chovné feny v době vrhu, jehož chovatelská stanice byla řádně zaregistrována.
  4. Každá změna ve vlastnictví chovného jedince nebo jeho úhyn musí být do 15-ti dnů oznámena písemně vedení chovatelského klubu a plemenné knize.
  5. Změna držení:
    1. u chovného psa neprodleně,
    2. u feny se zápisem vrhu musí být změna oznámena chovatelskému klubu a plemenné knize.
  6. Převod březí feny je možný. Pokud nebylo dohodnuto jinak, budou štěňata zapsána v chovatelské stanici nového majitele nebo držitele a jsou na něj převedeny i všechny povinnosti plynoucí z krytí chovným psem.
  7. Zemře-li majitel březí feny, rozhodne jeho dědic, jak bude vrh zapsán. Je možný i zápis na chovatelskou stanici zesnulého.
  8. V případě více vlastníků chovného jedince je nutno doložit plemenné knize souhlas s podpisovým právem jednoho z majitelů nebo držitele, podepsaný všemi ostatními spolumajiteli.
  9. Je-li chovný jedinec ve spoluvlastnictví více osob z různých zemí, musí splňovat podmínky pro zařazení do chovu všech zemí spolumajitelů - nejedná se v tomto případě o zahraniční krytí.

 

Článek 6

Krycí list

  1. Pro plánované krytí chovné feny vystaví chovatel, případně poradce chovu  krycí list. Krycí list se vystavuje i v případě, že pes i fena jsou ve vlastnictví téhož majitele.
  2. Krycí list musí obsahovat následující údaje:
    1. plemeno,
    2. jméno krycího psa a číslo jeho zápisu,
    3. jméno feny a číslo jejího zápisu,
    4. jméno a adresu majitele nebo držitele psa,
    5. jméno a adresu majitele nebo držitele chovné feny,
    6. podpisy obou majitelů nebo držitelů,
    7. místo a datum krytí, případně opakovaného krytí.
  3. Řádně vyplněný a podepsaný krycí list je dokladem, který je součástí přihlášky vrhu nutné k zápisu štěňat do plemenné knihy a vydání průkazu původu.

Článek 7

Krytí

  1. Ke krytí smí dojít jen mezi dvěma chovnými jedinci a na základě vyplněného krycího listu. Krytí nesmí být provedeno mezi dvěma jedinci, kdy mají prokazatelně zjištěnou genetickou vadu.
  2. Během jednoho hárání smí být fena kryta jen tím psem, který je uveden v krycím listě.
  3. Doporučuje se krýt fenu u majitele (držitele) psa. Majitel, resp. držitel nebo jimi zmocněna osoba jsou povinni doprovázet fenu ke krytí.
  4. Pokud fena zůstává u majitele (držitele) psa několik dní, hradí veškeré náklady s tím spojené, jakož i dopravu zpět, majitel feny (pokud se nedohodnou majitelé krycích jedinců jinak).
  5. Držitel psa je povinen se o fenu řádně starat v době, kdy je u něj umístěna za účelem krytí. Rovněž odpovídá za škody, které v této době fena způsobila třetí osobě.
  6. Pokud pes uvedený v krycím listě fenu nenakryl, smí být užit náhradní pes jen se vzájemným souhlasem majitele (držitele) feny.
  7. Při neplánovaném krytí jiným psem než smluveným je držitel psa povinen toto majiteli (držiteli) feny ohlásit a hradit mu všechny náklady a vzniklou škodu. Držitel psa není oprávněn po takovémto krytí žádat od majitele feny žádné finanční vyrovnání.
  8. Pokud došlo k úhynu feny v době, kdy byla v péči držitele chovného psa, je držitel chovného psa povinen bezodkladně podat o tom zprávu majiteli (držiteli) feny a zajistit na své náklady veterinární vyšetření úhynu včetně pitevního nálezu.
  9. Po krytí vyplní držitel psa a majitel (držitel) feny krycí list, který je současně dokladem o uskutečněném krytí.
  10. Způsoby úhrady za krytí jsou věcí dohody mezi majitelem chovné feny a majitelem krycího psa.
  11. Krytí feny může být nahrazeno inseminací. Tento úkon smí provádět pouze osoba odborně způsobilá (zákon č.166/1999 Sb.) a musí svým podpisem potvrdit, že bylo užito semene určeného (dohodnutého) psa nebo semene s veškerou předepsanou dokumentací. Náklady na inseminaci hradí majitel feny. Inseminace smí být použita výhradně mezi jedinci, kteří se již předtím úspěšně reprodukovali přirozeným způsobem.
  12. Nezabřezne-li fena a došlo-li k úhradě krytí ihned po aktu, má majitel (držitel) feny nárok na jedno bezplatné krytí stejné feny stejným psem.
  13. Právo krytí zdarma zanikne úhynem psa nebo feny.
  14. Pokud se prokáže, že pes byl v době krytí neplodný, má majitel feny nárok na vrácení peněz uhrazených za akt krytí.
  15. Během jednoho kalendářního dne smí chovný pes krýt jen jednu fenu.

 

Článek 8

Zahraniční krytí

Zahraničním krytím se rozumí krytí chovným psem, jehož majitel není občanem České republiky. Majitel feny si při krytí zajistí podpis majitele (držitele) psa na krycím listě, kopii průkazu původu a doklad o chovnosti psa, pokud je v jeho zemi zápisu do plemenné knihy kynologické organizace, vydáván.

 

Článek 9

Vrh

  1. Fena nesmí mít více než tři vrhy během dvou kalendářních roků. Ideální počet je 1 vrh ročně,  vrh, kdy fena porodí pouze jedno štěně je započítáván jako regulérní vrh. Porušení tohoto ustanovení je závažným porušením tohoto řádu.
  2. Počet štěňat ve vrhu není omezen.
  3. Fena smí kojit pouze takový počet štěňat, který odpovídá její zdravotní kondici, jinak musí být zajištěna kojná fena nebo vhodná náhradní výživa štěňat (přikrmování). Klub je oprávněn kontrolovat přiměřenou péči a dostatečný výživný stav feny i štěňat na náklady chovatele. Chovatel je povinen uhradit cestovní náklady a ubytování pro pověřené osoby určené ke kontrole vrhu. (poradce chovu + 1 člen výboru klubu)
  4. narození štěňat je chovatel povinen podat zprávu  držiteli psa ve formě kopie „Přihláška k zápisu štěňat do plemenné knihy“.
  5. Nezabřeznutí feny hlásí její majitel (držitel) držiteli krycího psa do 75 dnů po krytí.
  6. Minimální věk pro odběr štěňat je 50 dnů. Celý vrh musí být v době odběru označen buď tetováním ve slabině pravé pánevní končetiny nebo mikročipem, nelze označit část vrhu tetováním a část mikročipem.  Je možno označit všechna štěňata tetováním a některá navíc i mikročipem. Po 1.7.2012 je možné označit celý vrh pouze mikročipem. Tetování i čipování provádí a potvrzuje na přihlášku vrhu veterinární lékař.
  7. Utrácení zvířat v chovech včetně regulace počtu štěňat smí provádět pouze veterinární lékař v případech stanovených v § 5 zákona č. 246/1992 Sb. Jde o případy kdy:
    1. slabost, nevyléčitelná nemoc, těžké poranění, genetická nebo vrozená vada, celkové vyčerpání nebo stáří zvířete znamenají při delším přežívání zvířete jeho trvalé utrpení,
    2. jde o nařízené ochranné a zdolávací opatření při výskytu nákazy nebo jiného hromadného onemocnění zvířat,
    3. jde o regulování populace zvířat.

Posouzení, zda v konkrétním případě je vhodné z uvedených důvodů zvíře usmrtit, náleží veterinárnímu lékaři.

 

Článek 10

Chovatelská stanice

  1. Evidenci chovatelských stanic vede ABA.
  2. Chovateli může být registrován pouze jeden název chovatelské stanice bez ohledu na počet chovaných plemen a držených fen. Přidělení jména chovatelské stanice je osobní a celoživotní.
  3. Nárok na ochranu názvu chovatelské stanice v rámci klubu, vzniká dnem její registrace v ABA. Nárok na mezinárodní ochranu názvu chovatelské stanice vzniká dnem její registrace u FCI. Tento název nelze měnit.
  4. Majitelem chovatelské stanice, v rámci ABA, může být pouze fyzická osoba starší 18ti let, která je plně způsobilá k právním úkonům.

Majitelem chovatelské stanice, v rámci FCI, může být pouze fyzická osoba starší 18ti let, která je plně způsobilá k právním úkonům a která má trvalé bydliště na území České republiky. V případě zahraničních členů, je potřeba si zaregistrovat CHS v rámci FCI u místní členské organizace FCI.

 

  1. Název chovatelské stanice je trvalou a nedílnou součástí jména jedince.
  2. Převod chráněného názvu chovatelské stanice jinému chovateli je možný děděním nebo smluvním postoupením.
  3. Registrace chovatelské stanice zaniká:
    1. písemným prohlášením jejího vlastníka o zrušení,
    2. úmrtím majitele, pokud stanice nepřešla na jeho dědice.
  4. Změny jména nebo bydliště majitele chovatelské stanice musí být do jednoho měsíce po změně ohlášeny evidenci chovatelských stanic ABA.
  5. Žádost o chráněný název chovatelské stanice přijímá poradce chovu ABA (pověřená osoba)  na předepsaném formuláři.

  

Článek 11

Zápisy štěňat do plemenné knihy

  1. Podkladem pro zápis odchovu do plemenné knihy je řádně vyplněný tiskopis „Přihláška k zápisu štěňat“ (dále „přihláška  vrhu“), kterou podává chovatel.
  2. Vrh musí být hlášen k zápisu najednou a celý. Dodatečné hlášení jednotlivých štěňat není přípustné. Kopii přihlášky vrhu uschová chovatel jako plemennou dokumentaci a další kopii zašle majiteli krycího psa.
  3. Chovatel je povinen po obdržení čísel zápisu (tetovací čísla) nechat zkontrolovat vrh a nechat správně otetovat nebo očipovat všechna štěňata ve vrhu. Tetování nebo čipování musí být potvrzeno veterinářem v příslušné rubrice na „Přihlášce vrhu“.
  4. Nejpozději do 56 dnů (8 týdnů) po datu vrhu je povinen chovatel poslat na dílčí plemennou knihu Klubu na adresu správce PK takto potvrzenou „Přihlášku vrhu“.
  5. Přihláška vrhu musí být řádně vyplněna a štěňata zapsána v abecedním pořadí, nejdříve psi, pak feny. Jejími přílohami jsou:
    1. krycí list,
    2. kopie ústřižku složenky za poplatek za zápis vrhu (podle počtu jednotlivých štěňat) do PK.
    3. v případě zahraničního krytí kopie originálu průkazu původu včetně dokladu o chovnosti psa, pokud je v jeho zemi zápisu do plemenné knihy kynologické organizace, vydáván.
    4. doklady o významném ocenění rodičů (případně předků) štěňat za předpokladu, že ocenění bylo získáno psem přede dnem krytí a fenou přede dnem vrhu,
    5. v případě vůbec prvního vrhu feny pak připojit kopii  dekretu o přiznání názvu chovatelské stanice,
    6. kopii PP a bonitačního listu feny (také u psa v případě jeho prvního krytí).
  6. Jména štěňat jednoho vrhu musí začínat stejným písmenem. Chovateli je umožněno vynechat v abecedě písmena CH, Q, Y, X a písmena s diakritikou. Vrhy musí být řazeny abecedně (vzestupně) za sebou.
  7. Jména štěňat se v jedné chovatelské stanici nesmí opakovat.
  8. Zápisy štěňat do plemenné knihy ČMKU se provádí podle schématu:
    • zkratka plemenné knihy / číslo zápisu / poslední trojčíslí roku narození.
  9. Řád Klubu nepřipouští zápis jedinců do jiné evidence než do plemenné knihy ABA.

 

Článek 12
Zápis importovaných jedinců do plemenné knihy
  1. Jedincům dovezeným s průkazy původu (certifikáty o původu), které jsou vystaveny jinými zeměmi, přiděluje ABA číslo zápisu podle schématu:
    • zkratka plemenné knihy/zkratka Země Importu /číslo zápisu/ rok narození.

V případě, že jsou importovaní jedinci uváděni do rodokmenu jako rodiče v ČR zapisovaných  vrhů, vždy se uvádí  zkratka a číslo zápisu původní plemenné knihy.

  1. Průkazy původu, které nejsou psány latinkou, musí být doloženy ověřeným překladem.
  2. Před uvedením do chovu se dovezení jedinci musí zúčastnit bonitace. Výsledek bonitace bude zapsán do průkazu původu. Krytí před bonitací je nepřípustné a považuje se za hrubé porušení chovatelského řádu.

Článek 13

Průkaz původu

  1. Průkaz původu je vystaven na formuláři uznaném ABA a označeném znakem a ochranou známkou ABA.
  2. Průkaz původu musí obsahovat:
    • rodokmen,
    • nutné identifikační údaje o psu nebo feně,
    • nejméně 2 (dvě) generace předků, s výjimkou importovaných jedinců
    • případně přílohu určenou k zápisu výsledků z  výstav,  výsledků zkoušek a závodů.
  3. Pro každého jedince je vystaven jeden průkaz původu. Průkaz původu je příslušenstvím tohoto jedince. Chovatel je povinen předat průkaz původu nabyvateli tohoto jedince bez zbytečného odkladu poté, co jej obdržel od PK ABA. Cena jedince zahrnuje i cenu průkazu původu.
  4. Průkaz původu je nezaměnitelný a neprodejný doklad jedince.
  5. Ztrátu průkazu původu je nutno hlásit neprodleně ABA. Za poškozený průkaz je možno vystavit přepis, za zničený nebo ztracený průkaz lze vystavit duplikát.
  6. Zápisy do průkazu původu, případně přílohy provádí výhradně příslušné oprávněné osoby,  uvedené v průkazu původu.
  7. Za správnost údajů uvedených v průkazu původu odpovídá svým podpisem ten, kdo zápis provedl. Podpis v zastoupení oprávněné osoby se nepřipouští.

 

Článek 14

Vývoz

  1. Průkaz původu jedince vyváženého mimo území ČR musí být pověřeným pracovníkem ABA označen
    • razítkem Export Pedigree,
    • kulatým razítkem ABA s podpisem pracovníka,
    • jménem a úplnou adresou nového majitele.
  2. Nákup a prodej nebo vývoz psů prostřednictvím obchodních organizací je nepřípustný.

 

Článek 15

Závěrečná ustanovení

  1. Za porušení Chovatelského řádu je členu Klubu vysloveno napomenutí. Napomenutí se ukládá písemně, formou dopisu do vlastních rukou člena Klubu, podepsaného předsedou Klubu. O napomenutí musí před jeho uložením rozhodnout hlasováním výbor Klubu.
  2. Za opětovné nebo hrubé porušení Chovatelského řádu může být člen Klubu z Klubu vyloučen. O hrubém porušení rozhoduje hlasováním  výbor, pokud jednání není již jako hrubé porušení uvedeno v tomto řádu.
  3. Spory vzniklé ze vztahů upravených tímto řádem může pomoci vyřešit výbor  Klubu, pokud tento řád nestanoví jinak. Právo domáhat se ochrany práv u soudu tím není dotčeno. Pro řešení případných sporů mezi Klubem a členem Klubu je oprávněným soud příslušný v místě sídla Klubu.
  4. Každý nový člen Klubu obdrží svazek Norem Řádů.
  5. Chovatelský řád Klubu byl schválen členskou schůzí Klubu dne  30.8. 2012 a tímto dnem nabývá platnosti.